Дистрикт мијења Закон о власништву Брчко нема базу о некретнинама

Грађани Брчко дистрикта ће, уколико се измјени Закон о власништу, моћи да постану власници некретнина у чијем су посједу дужи временски период.

Image for news

Предсједник Скупштине Брчко дистрикта Есед Кадрић наводи да је поднио иницијативу за измјену закона, те да је нацрт о измјени Закона о власништву прошао прво читање у Скупштини, а одржана је јавна расправа. Кадрић истиче да се показало да рјешавање питање власништва у Брчком, неће бити нимало лако.

Правобранилаштво Брчко дистрикта као једну од главних препрека види непостојање базе података о некретнинама у власништву Дистрикта. Успостављње и вођење базе података је законска обавеза Канцеларије за управљање јавном имовином, која би према недавном закључку Скупштине овај посао требало да обавити у року од два мјесеца.

Дијана Глишић, в.д. директора Канцеларије, каже да имају интерну базу са подацима о имовини, као и попис свих институција.

– База податка постоји, али она вјероватно није у облику коме је потребна за овај закон. Она садржи податке које смо користили у поступку располагања, односно куповине, продаје или закупа некретнина, али не и податке о некретнинама на који ће се овај закон односити – каже Глишићава.

Додаје да се не могу пописати некретнине које се, између осталог налазе и у ужем дијелу града, а прије окончања поступака пред правосудним институцијама.

 Усвајањем Закона о власништву и другим стварним правима 2001. године укинут је институт одржаја, који је потребно опет увести. Међутим, то се не може ријешити предложеним измјенама – каже Мирко Симић, адвокат. Он каже да то није могуће увести због ретроактивости примјене, која је осим у изузетним случајевима забрањена у Брчком.

Шаћир Рахман, директор Земљорадничке задруге „Брка“ истиче да задруге у Дистрикту имају око 200 хектара на кориштењу и око 300.000 хектара, које им је у прошлом систему одузето и дато Пољопривредном добру „Посавина“.

– Важећим законом је одузета имовина јавним предузећима, а то исто се покушава и са земљорадничким задругама тумачњем да право кориштења располагања и управљања није стварно право и оно се по службеној дужности брише – каже Рахман.

Додаје да је то апсурд који се покушава ријешити измјенама закона, али да ће предлогом по коме се неће дирати у друштвену, односно имовину Дистрикта цементирати постојеће стање.

– Брчко никада није био власник оволике имовине са којом данас располаже и то се може проверити – каже Рахман.

Истовремено, правни стручњаци наводе да би се у Брчком ово питање ријешило тако када би се преузела рјешења једног од ентитетских закона. Међутим, о свему ће пресудити посланици у брчанској Скупштини.

Стицања права својине уређено у Српској

Адвокат Мирко Симић наводи да је досјелост или одржај као начин стицања права својине држањем у посједу нечије некретнине регулисано је Законом о стварним правима Републике Српске.

Каже да овај закон има редовни и ванредни одржај, па би грађани лакше стицали право својине на некретнинама које држе дужи низ година.